بیمه نامه تجهیزات الکترونیک یا بیمه نامه کالای دیجیتال از زیر مجموعه بیمه نامه مهندسی می باشد که خسارت های فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی وارده شده به کلیه تجهیزات و دستگاه هایی را تحت پوشش بیمه قرار می دهد که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی آن ها بیشتر از قطعات مکانیکی باشد. از جمله این موارد می توان به وسایلی همانند موبایل، تبلت، لپ تاپ، کنسول بازی، ساعت هوشمند، رایانه رومیزی، تجهیزات الکترونیک و.. اشاره نمود.

 

چرا باید بیمه کالای دیجیتال داشته باشیم

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که موبایل، تبلت یا لپ تاپ شما بر اثر نوسانات ولتاژ برق دچار شکستگی، آبخوردگی، سوختگی یا حتی سرقت شده باشد، یا حداقل،کسی را دیده باشید که از این حوادث متضرر شده باشد.
اگر کالای دیجیتال خود را بیمه کرده باشید، اطمینان دارید که شرایط به قبل از حادثه بازمی‌گرددو می توانید تمام یا بخشی ازهزینه کالای دیجیتال خود را از شرکت بیمه دریافت کنید.

 

تفاوت گارانتی و  بیمه کالای دیجیتال چیست؟

 

شرکت فروشنده یا ارائه دهنده گارانتی، در هنگام خرید کالای دیجیتال به صورت کتبی در قالب قرارداد رسمی تعهد به تعمیر رایگان کالای دیجیتال خریداری شده تحت شرایط خاص  به مدت یک سال یا تعداد سال معین می دهد.این شرایط خاص می تواند شامل خرابی خودبه خودی قطعات یا خاموشی دستگاه باشد ولی گاهی شرایط خاص نظیر حوادث غیرمترقبه همانند آتش سوزی، سیل و …. پیش می آید که از تعهد شرکت ارائه دهنده گارانتی خارج است. در زیر می توان به برخی از مواردی اشاره کرد که تحت پوشش گارانتی کالای دیجیتال قرار نمی گیرند:

 

  • کالای دیجیتال(موبایل،لپتاپ و تبلت) بر اثر افتادن یا ضربه خراب شده باشد.
  • کالای دیجیتال(موبایل،لپتاپ و تبلت) در اثر آب خوردگی خراب شده باشد.کالای دیجیتال(موبایل،لپتاپ و تبلت) در صورت استفاده از وسایل جانبی تایید نشده شرکت ارائه دهنده گارانتی خراب شده باشد.
  • کالای دیجیتال(موبایل،لپتاپ و تبلت) براثر نوسانات برق یا حین شارژ خراب شود .

 

جالب ترین نکته این است که متاسفانه سرقت که در شرایط کنونی  قیمت بالای کالاهای دیجیتال نسبت به گذشته اهمیت و شیوع بیشتری یافته است، تحت پوشش گارانتی تجهیزات الکترونیک (موبایل،لپتاپ و تبلت) قرار نمی­گیرد ولی بیمه کالای دیجیتال (بیمه موبایل، لپ تاپ و تبلت) این رخداد را تحت پوشش قرار داده است.

حالا توجه شما را به خطرات تحت پوشش بیمه نامه گوشی موبایل، لپ تاپ و… یا همان بیمه کالای دیجیتال جلب می کنیم :

 

خطرات تحت پوشش بیمه تجهیزات الکترونیک

 

 

ضربه فیزیکی و شکست

خسارت وارده به تجهیزات الکترونیکی از قبیل موبایل، تبلت و یا لپ تاپ که ناشی از ضربه فیزیکی و شکستگی به طور غیر عمد باشد تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

 

آب خوردگی و نفوذ مایعات

این بیمه نامه خسارت وارده به تجهیزات الکترونیکی شما مانند موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما را که ناشی از آب خوردگی و نفوذ مایعات به دستگاه غیر عمدی باشد جبران می نماید .

 

نوسانات ولتاژ برق

بیمه نامه لپ تاپ، بیمه نامه موبایل  یا در کل  بیمه نامه کالای دیجیتال، خسارت وارده به تجهیزات الکترونیکی یاد شده را جبران می کندکه ناشی از نوسانات برق به دستگاه به طور غیر عمد باشد .

 

سرقت با شکست حرز

بیمه نامه کالای دیجیتال (بیمه نامه گوشی موبایل، لپ تاپ یا…)خسارت وارده ناشی از سرقت را تحت شرایطی جبران می کند : شکست حرز بدین معنی است که سارق برای ورود به منزل و انجام سرقت مانعی را از میان بردارد ،‌ مثلا درب ، قفل یا پنجره را بشکند یا دیوار را خراب کند. بنابراین شکستن در بیمه به معنی متوسل شدن به زور است .اما اگر سرقت بصورت معمولی اتفاق بیفتد و شکست حرز محسوب نشود تحت این پوشش بیمه نامه قابل جبران نیست.

 

بلایای طبیعی

بیمه نامه کالای دیجیتال (بیمه نامه گوشی موبایل، لپ تاپ یا…) خسارت وارده به کالای دیجیتال تان را  جبران می کند که ناشی از بلایای طبیعی (سیل، طوفان ،زلزله و…)باشد.

 

آتش سوزی

بیمه نامه کالای دیجیتال (بیمه نامه گوشی موبایل، لپ تاپ یا…) خسارت وارده به کالای دیجیتال تان را که  که ناشی از آتش سوزی باشد،جبران می کند.

با توجه به موارد مذکور احتمالا متوجه شده اید که بیمه نامه کالای دیجیتال(بیمه نامه موبایل،لپ­ تاپ یا…) تقریبا کلیه اتفاقات رایج برای کالای دیجیتال شما را تحت پوشش غرامت های خود قرار می دهد و این نکته مزیت طلایی بیمه نامه کالای دیجیتال نسبت به گارانتی آن می باشد.حال که تفاوت این دو موضوع مرتبط با موبایل،لپ تاپ را شرح دادیم ، بهتر است به فرایند بیمه کردن کالای دیجیتال خود یعنی موبایل، لپ تاپ یا تبلت بپردازیم:

بیمه موبایل

 

 

مدت زمان پوشش بیمه نامه

مدت زمان پوشش این بیمه نامه از زمان خرید و بعد از کارشناسی به مدت یک سال شمسی می باشد که قابل تمدید نیز هست.

اگر در مدت قرارداد بیمه نامه ، از بیمه نامه تجهیزات الکترونیک خود استفاده کردید(فقط امکان یک بار استفاده از بیمه نامه کالای دیجیتال(بیمه موبایل، بیمه لب تاپ) وجود دارد) ، می توان با پرداخت هزینه کمتر مجددا آن کالای دیجیتال را بیمه نمود.

 

مقایسه قیمتی هزینه گارانتی و بیمه نامه کالای دیجیتال(موبایل،لپتاپ و تبلت)

شایان ذکر است که در انتخاب بین گارانتی و بیمه کالای دیجیتال ، واضح است که با توجه به طیف گسترده تر پوشش بیمه نامه کالای دیجیتال(موبایل،لپتاپ و تبلت) در مقایسه با گارانتی ، هزینه آن نیز بیشتر باشد ولی نرخ بیمه و هزینه آن تحت تاثیر عواملی هم چون قیمت خرید ،میزان سلامتی و تاریخ ساخت آن کالای دیجیتال است.برای سهولت استعلام و مقایسه بین شرکت های بیمه گذار می توانید به سایت بیمه مس مراجعه نمایید.

 

شرایط پرداخت خسارت

 

در زمان وقوع خسارت و تحویل دستگاه به مرکز خدمات( الزامی : ابتدا باید خسارت در سایت توسط مشتری ثبت شود)، ارائه مدارک زیر ضروری است :

• ارائه بیمه نامه امضاء شده بیمه گذار

(در صورت خرید از نماینده فروش که توسط نماینده فروش مهر و امضاء شده باشد)و همچنین فرم “ شرایط و قوانین ” امضاء شده بیمه گذار در صورت خرید از نماینده فروش :
• فاکتور خرید
• کارتن دستگاه و لوازم جانبی آن ( در غیر اینصورت هزینه تعمیرات طبق تعرفه مصوب اتحادیه های مربوطه و فاکتور از مشتری دریافت خواهد شد.

حال که کلیات مربوط به بیمه کالای دیجیتال (بیمه موبایل،لپ تاپ و تبلت) را مرورکردیم ،شاید از خود بپرسید

 

بیمه موبایل سامان

شرکت بیمه گذار پارسیان با ارائه طرح ” بیمه من ۲۴” به صدور بیمه تجهیزات الکترونیک با همکاری شرکت پارس رسانه می پردازد. طرح”بیمه من۲۴” یکی از طرحهای به روز کالای دیجیتال در ایران است که به سهولت جای خود را در بین مشتریان کالاهای دیجیتال باز کرده است و از کالاهای دیجیتال  محافظت می کندکه جزو اموال گران قیمت محسوب می شوند.

 

شرایط بیمه سامان:

 

  • برای بهره مندی از پوشش کامل بیمه (که حتی خسارت سرقت کالای دیجیتال را در صورت شکست حرز شامل می شود) و فرانشیز ۳۵ درصدی، باید کلیه اطلاعات درخواستی را  در سایت ثبت و ” تاییدیه پرداخت و مدارک بیمه نامه” دریافت نمایید.
  • هنگام وقوع خسارت و تحویل دستگاه با سایر مدارک درخواستی،ارائه بیمه نامه ضروری است در غیر این صورت،متناسب با اختلاف قیمت دستگاه با ارزش ثبتی درسامانه از خسارت پرداختی کسر می گردد.
  • هنگام وقوع خسارت و تحویل دستگاه با سایر مدارک درخواستی،ارائه بیمه نامه الزامی است در غیر این صورت مطابق با تعرفه اتحادیه مربوطه، هزینه تعمیرات کسر خواهد شد.
  • هزینه حمل دستگاه به عهده مشتری است.
  • حداقل زمان سرویس دهی یا مدت زمان پرداخت غرامت در زمان وقوع حادثه ۱۰ روز کاری است.
  • در صورت عدم ورود و ثبت اطلاعات کامل درخواست شده در سایت و عدم دریافت ” کد تائید شده رهگیری بیمه “، در صورت بروز خسارت، فرانشیز طبق جدول خسارت کلی و ۶۰% فرانشیز محاسبه خواهد شد.

 

در نهایت در نگاه کلی برای مقایسه طرح های بیمه کالای دیجیتال (بیمه گوشی همراه، بیمه لپ تاپ، بیمه تبلت) شرکت  بیمه سامان ،جدول زیر را ببینید :

پوشش های بیمه‌ای بیمه سامان
ضربه و شکستگی دارد
نفوذ مایعات و آب خوردگی دارد
آتش سوزی دارد
سرقت با شکست حرز ندارد مگر به قید هزینه
تحویل دستگاه در محل ندارد مگر به قید هزینه
نوسانات برق دارد
سیل و طوفان و زلزله دارد
مدت زمان انجام تعمیرات 

حداقل ده روز

 

چگونه گوشی موبایل ، لپ تاپ یا تبلت خود را بیمه کنیم؟

 

به منظور تهیه حضوری بیمه موبایل یا بیمه لپ تاپ ،می توانید با در دست داشتن مدارک لازم که شامل کالای دیجیتال و جعبه آن می باشد پروسه خرید را که ظرف چند دقیقه تحقق می یابد.  کارگزاری بیمه مس که سامانه استعلام ،مقایسه و خرید آنلاین بیمه می باشد، با ارائه امکان خرید آنلاین بیمه کالای دیجیتال(موبایل، تبلت، لپ تاپ) شرکت های ارائه کننده بیمه موبایل یعنی بیمه سامان فرایند خرید شما را تسهیل کرده و شما می توانید با تهیه پیشاپیش  جعبه و صفحه نمایش تجهیزات الکترونیک خود ، از سامانه با  چند کلیک به راحتی در عرض چند دقیقه به استعلام و مقایسه و خرید آنلاین بیمه نامه بپردازید.

 

لیست قیمت جدید محصولات بیمه سامان ( بیمه موبایل، تبلت ،لپ تاب،ساعت هوشمند ) :

 

پرداخت خسارت تا سقف 3 میلیون تومان : 100/000 تومان

پرداخت خسارت تا سقف 6 میلیون تومان : 167/500 تومان

پرداخت خسارت تا سقف 9 میلیون تومان : 220/500 تومان

پرداخت خسارت تا سقف 12 میلیون تومان : 275/500 تومان

پرداخت خسارت تا سقف 14 میلیون تومان : 350/000 تومان

پرداخت خسارت تا سقف 21 میلیون تومان :   620/000 تومان

پرداخت خسارت تا سقف 28 میلیون تومان : 850/000 تومان

 

در مبالغ 7، 14 ،21  ،28 میلیون تومان فرانشیز به صورت زیر می باشد :

 

فرانشیز خسارت جزئی (قابل تعمیر )  :  30 %

فرانشیز خسارت کلی (غیر قابل تعمیر ) : 40 %

فرانشیز سرقت : 40%

 

در مبالغ 3، 6 ،9  ،12 میلیون تومان  فرانشیز 10% می باشد.

 

توضیح مهم : فرانشیز خسارت تاچ و ال سی دی دستگاههایی که دارای ال سی دی خمیده هستند ،خسارت تاچ و ال سی دی ایفون ایکس و دستگاه هایی که تا یک ماه پس از ثبت بیمه نامه  به خسارت خورده اند 50% میباشد .