اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، حتما می‌دانید که بروز برخی حوادث و بیماری‌ها در شرایطی اجتناب ناپذیر بوده و ممکن است در کشور مقصد خود، دسترسی به بسیاری از امکانات درمانی و خدماتی برای شما سخت و حتی غیرممکن باشد. بیمه مسافرتی به شما اطمینان خاطر می‌بخشد که در طول سفر خود نگران اتفاقات ناگوار از قبیل بیماری‌های پیش‌پاافتاده‌ای چون سرماخوردگی و یا دزدیده شدن و یا گم‌شدن مدارک یا چمدان شما و... نباشید.

بیمه مسافرتی همانند بیمه‌های دیگر دارای قوانین و مقرراتی است که به شرح زیر است :

عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه مسافرتی

سن مسافر؛ که به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

   تا 12 سال

 13  تا 65  سال

 66 تا 70 سال

 71  تا 75 سال

 76 تا 80 سال

 81 تا 85 سال

 86 تا 100 سال

 بالای 100  سال

تعداد دفعات خروج از کشور هنگام سفر:

تک‌ سفره ( یک‌ بار خروج )

 سفرهایی که فقط یک‌بار از ایران خارج‌شده باشد به‌عنوان‌مثال سفر از ایران به آلمان

چند سفره ( چند بار خروج ): سفرهایی که چندین بار از ایران خارج شده باشد به‌عنوان‌مثال از ایران به آلمان بازگشت به ایران و مجدداً از ایران به ترکیه

مدت زمان سفر؛ که به بازه‌های زمانی زیر تقسیم می‌شود:

1 الی  7 روز

7 الی 15 روز

15 الی 23 روز

23 الی 31 روز

31 الی 45 روز

45 الی 62 روز

62 الی 92 روز

93 الی 180 روز

181 الی 365 روز

پوشش‌های بیمه مسافرتی به شرح زیر است

بیمه مسافرتی شامل پوشش‌های مختلفی است که با انتخاب هرکدام از آنها در صورت بروز حادثه بیمه مسافرتی خسارات آن را جبران می‌کند:

 • تأمین هزینه‌های دارو در صورت مفقود شدن و یا تجویز دکتر در سفر
 • هزینه‌ی مراقبت پزشکی و بستری شدن در بیمارستان
 • هزینه بازگشت در صورتی که بازگشت وی بصورت یک مسافر عادی مقدور نباشد
 • تأمین هزینه فوریت‌های دندان‌پزشکی
 • بازگشت افراد خانواده در صورتی که اعضای خانواده مسافر به دلیل بیماری وی در سفر نتواند از بلیط برگشت خریداری شده توسط خود استفاده کند
 • بازگشت جسد و تهیه تابوت برای حمل و نقل بین‌المللی
 • عیادت ضروری: در صورتی که بیمه‌گزار بیش از ۸ روز در بیمارستان بستری گردد، بیمه مسافرتی هزینه بلیط رفت و برگشت و اقامت در هتل را برای فرد منتخب بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.
 • کمک‌رسانی حقوقی: در صورتی که بیمه‌گزار به علت رعایت نکردن قوانین کشور مقصد، تحت تعقیب قرار گیرد، بیمه مسافرتی موجبات لازم جهت دفاع حقوقی از بیمه‌شده را فراهم نموده و هزینه‌های آن را تا میزان مبلغ معین در بیمه‌نامه تقبل می‌کند.
 • گم کردن مدارک مهم: در صورت مفقود شدن مدارک مهم لازم در سفر مانند پاسپورت (گذرنامه)، ویزا، بلیط هواپیما و غیره شرکت بیمه اطلاعات کامل درباره اقدامات قانونی لازم برای رفع مشکل و جایگزینی آنها را در اختیار مسافر قرار خواهد گذاشت.
 • گم کردن و یا تأخیر در دریافت بار: در صورت مفقود شدن یا تأخیر بار طی زمان معین در بیمه‌نامه، بیمه هزینه خریدهای اضطراری را تا مبلغ مشخصی تأمین خواهد کرد.
 • تأخیر پرواز: در صورت تأخیر در ساعت پرواز به مدت مشخص‌شده در بیمه‌نامه، بیمه هزینه‌هایی مانند رستوران و اقامت در هتل را تا سقف مشخصی جبران می‌کند.

موارد خارج از تعهد پوشش بیمه مسافرتی

بیماری سابقه‌دار و عوارض ناشی از آن که بیمه‌شده قبلاً از آن آگاهی داشته و پیش از دریافت بیمه مسافرتی برای آن تحت درمان بوده یا هست. وقوع هر نوع حادثه در شرایط جنگ، حمله نظامی ویا عملیات تروریستی خودکشی و صدمات عمدی وارده به خود مشارکت در عمل مجرمانه آسیب وارده ناشی از تشعشعات هسته‌ای زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد زایمان و سقط‌ جنین اختیاری آسیب وارده ناشی از مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و داروهای روان‌گردان به‌استثنای داروهایی که با تجویز پزشک مصرف‌شده باشد. اختلالات مادرزادی و بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن پیشگیری یا واکسیناسیون عوارض ناشی از فیزیوتراپی هزینه‌های مربوط به انرژی‌درمانی و درمان به‌منظور زیبایی عوارض ناشی از بیماری‌های روانی و جنون انجام ورزش‌های حرفه‌ای و یا ورزش‌هایی که عرفا خطرناک محسوب می‌گردند مانند اسکی، پارکور، پرش‌باچتر، صخره‌نوردی و غیره

صدور بیمه‌نامه:

بیمه‌نامه را می‌توانید به دو صورت فیزیکی و غیر فیزیکی دریافت کنید:

اگر در وبسایت بیمه‌بازار هنگام خرید بیمه مسافرتی، ارسال فیزیکی را انتخاب کنید، بیمه‌نامه پس از صادر شدن همراه با دفترچه اطلاعات کامل بیمه‌نامه مسافرتی، برای شما ارسال می‌شود. در غیر این صورت، می‌توانید از تصویر بیمه‌نامه که لینک آن در پیامک برای شما ارسال می‌گردد، استفاده کرد. صدور بیمه مسافرتی تنها چند دقیقه زمان می‌برد و بلافاصله پس از ثبت سفارش توسط شما بیمه مسافرتی ثبت صادر می‌گردد.

صدور بیمه تنها پیش از خروج از ایران

توجه داشته باشید که اگر مسافر از ایران خارج‌شده باشد نمی‌توان بیمه‌نامه‌ای برای آن شخص صادر گردد حتماً باید قبل از سفر بیمه‌نامه نیز صادر شود

شرایط پرداخت خسارت بیمه مسافرتی:

شرایط پرداخت خسارت نسبت به نوع شرکت بیمه‌ای انتخابی متفاوت است

در هنگام رخ دادن حوادث ممکن است برخی از شرکت‌های بیمه‌ای همان لحظه مبلغ خسارت را پرداخت کنند ویا ممکن است بیمه‌گزار خسارت را بپردازد و بعداً شرکت بیمه خسارت حوادث را پرداخت کند که همه این شرایط بستگی به نحوه توافق شما با شرکت بیمه و شرایط آن دارد.

توجه: حتما پیش از اقدام به هر کار و یا پرداخت هزینه به پشتوانه بیمه، با شرکت بیمه و درباره شرایط و مدارک لازم برای اخذ غرامت درباره مشکل خود تماس حاصل نمایید.